---------- Sponsorlu Reklamlar ----------


Çocukların Okul Başarısını Arttırmanın Yolları

Reis Bey 25 Eylül 2013 0
--------- Sponsor Reklamlar ----------

Okuyan Çocukların Okuldaki Başarısını Nasıl Arttırabiliriz? , Okuyan Çocuklarını Başarısını Arttırmanın Yolları Nelerdir ? Uzmanımızın hazırladığı bilgi notu ile sizlere sunuyoruz.

Çocuklarda eğitimin doğumdan hemen sonra başlamasıyla beraber , her yaşta ilginç motor becerilerinin gelişmesi psikolojik durumları ile ilgili ipucu vermektedir . Sevgi , şefkat , empati , Bu arada şartlar , sınırlar ve sorumlulukları güzel bir aile ortamında harmanlayıp huzurlu ve sevinçli büyümelerini sağlamak okul öncesi eğitimde yararlı olacaktır .

Doğru eğitimin; ilgili , geliştirici ve destekleyici olmasını destekleyen Psikiyatri ve Psikoterapi Uzmanı Dr . İnci Şen , destekleyici ailenin çocuğa kendisinin sorumluluklarını göstererek , onun ilerideki hayatında korkusuzca kendisinin ayakları üstünde duran , güvenli ve özgür bir şahsiyet oluşturmasını sağlayacağını bildirdi . Psikiyatri ve Psikoterapi ona  model oluşturabileceğini sözlerine ekledi .

okulbasarisi

Anne – Baba Kontrolü Çocuğun Kişiliğini Yansıtır
Anne – babalar okul öncesi okulun ve okumanın çocuğa kazançları ile ilgili örneklerle konuşabilirler , kendilerinden de örnekler vererek hayat boyu arkadaşlıklar , güzel anılar , eğlenceler , okulda öğrendiklerini özel hayatta ne biçimde uyguladıklarını; okulun daha sonraki meslek ve öğrenim amaçlı gerekliliğini ve kazançlarını anlatarak sevdirebilirler .

Anne – baba kontrolü; sınırları tanıma ve kuralları öğrenmenin temelidir . Burada olabilecek aksaklıklar bağlı , saldırgan , güçsüz kişiliklerin oluşmasına sebep olur . Çocukların bozarak , deneyerek öğrendiğine değinen Psikiyatri ve Psikoterapi Uzmanı Dr . İnci Şen ” Her şeyi çocuğunuzun adına yapar , önüne hazırlıklı koyarsanız normal gelişmesini ve öğrenmesini engellersiniz . Çocuk gelişemez , olgunlaşamaz ve beklemeyi öğrenemez . Bu çocuklar okula başladıklarında dersin sonuna kadar oturmayı başaramazlar ” uyarısında bulundu .

Okul çağındaki çocukla nasıl ilgilenilmelidir?


1 . Ailece beraber zaman geçirmek ve bu süreci sıkıntıları konuşmak amaçlı değil beraber oyunlar oynayarak eğlenceli bir birlikteliğe dönüştürmek tesirli olacaktır .

2 . Çocuğu okul seçiminde de hüküm aşamasına katarsanız çocuk , kendisinin geleceği ile ilgili bir kararda sorumluluk alarak , okulu ve okul hayatını daha çok sahiplenir ve özgüveni artar .

3 . Okulun bir sorumluluk ve kişiye özel gelişim aracı olduğunu unutmamak , ana – baba olarak çocukları yarışa çıkmış kişiler olarak görmemek , yanlızca okulla ilgili partner konu yapmayıp , çocuğun diğer gereksinimlerini de gözlemlemek ve bu ihtiyaçlarını gidermek .

4 . Çocuk okulda oldukça başarılı olduğu zaman ödüllendirilerek kendisine kalan güveni ve motivasyonu geliştirilmelidir .

5 . Çocuğa maneviyat verip , güvenini artırmak , kaygı ve endişelerini azaltmak ,

6 . Onunla birlikte,  ailece ya da birebir onun hoşlandığı bir uğraşı paylaşmak . Örneğin; oturup beraber onun müziğini dinlemek . Bitiminde fikrimiz ne olursa olsun söylemek önemlidir . Böylece saygılı ve dürüst tutum örneği oluşur .

7 . Neleri sever , neleri sevmez , onu merak edip ilgilenmek ,

8 . Onu anlamaya çalışmak , kolay olmasada olayları onun tarafından ele alıp ona yaklaşabilmek ,

9 . Sevginizi açık bir biçimde gösterin ki hayır dediğinizde verdiğiniz kurallara hürmet duysun , sizden korktuğu için  değil saydığı için dinlesin .

10 . Ona hürmet duymak , onu ciddiye almak , kişiliği ile ilgili yanlızca olumsuzlukları değil güzel yönlerini da görüp bunu belli etmek , onun ile birlikte gurur duyduğumuzu belli etmektir .

Bilgi Media Kişisel Gelişim Yazıları

Konu içi aramalar > başarıyı artırma yöntemleribaşarıyı arttırma yöntemleriçocuklarda okul basarisini arttirmanin yollariokul başarısı artırma yöntemleriokul başarısı üzerine konuşma örnekleriokul başarısını artırmak için hangi önlemler alınabilirokulda başarıyı artırma yöntemleriokullarda üniversite başarısını arttırma

Konuya Yorum Yaz »

Google Ping   Google Sitemap