Sponsorlu Bağlantılar

-

Güzel Sanatların Dalları, Özellikleri Kullanılan Aletler Nelerdir Kısaca

Sponsorlu Bağlantı

Güzel Sanatların Dalları, Özellikleri Kullanılan Aletler Nelerdir Kısaca Açıklamak İstiyoruz. 

Güzel Sanatlar Hangileridir Hakkında Bilgi

Güzel sanatlar nedir ? Güzel sanatlar dalları ve özellikleri nelerdir?
1 – Edebiyat: Kelimelerle yapılan bir hoş sanattır . Nazım ve nesir yolundaki bütün eserler bu kola girer .
Edebiyat:
Kalem
Kağıt
Silgi

guzelsanatlar

2 – Resim: Yağlı , sulu veya kuru boyalarla bir zemin üzerine çizgiler çizme ve boyama suretiyle yapılan hoş sanattır . Resim yapan sanatçıya ressam ismi verilir .

Resim Malzemeleri:
Boya ( kalem , suluboya , guaş , yağlı boya , akrilik boya , mum boyası , pastel boya , kök boya )
Resim defteri
Resim kağıdı
Fırça çeşitleri
Kalem
Mürekkep
Palet
Silgi
Tuval

3 – Heykel: Ya tabiatta var olan veya hayalde canlandırılan varlıkları , kaya , çamur , tahta , yeraltı maden buna benzer maddeler kullanmak suretiyle 3 boyutlu olarak yapma işidir . Heykel yapanlara heykeltıraş ismi verilir .
Heykel Malzemeleri:
Mermer
Beton
Betonarme
Kil
Kalıp çeşitleri
Oyma , kırma , kesme vb araçlar

.....

4 – Mimarlık: İnsanların estetik zevklerine hitap edecek biçimde yapılar yapmaktır . Tarihî olmak özelliğini kazanmış yapıtlar , tapmaklar , camiler , saraylar , bir medeniyetin en hoş eserlerini meydana getirirler . Sanatçılarına mimar ismi verilir .
Mimarlık Malzemeleri:
Mermer
Beton
tahta
vb . mimari malzemeleri
Oyma , kırma , kesme vb araçlar

5 – Musiki ( Müzik ) : Sesleri melodi haline getirme sanatıdır . Müzik , pek birçok bölümlere ayrılır . Musiki bestecilerine musıkişinas denir .
Müzik Malzemeleri:
Müzik aletleri

6 – Tiyatro: Bir hikâyenin , sahnede , oyuncular açısından canlandırılarak temsil edilmesi sanatıdır . Bu Sabah tiyatro eserleri , sinemalarda , radyolarda , televizyonlarda yer almaktadır . Eseri oynayan sanatçılara aktör , aktris ismi verilir .
Tiyatro malzemeleri:
Kostüm
sahne
yardımcı araç
Dekor araçları

7 – Dans: Musikiye uyularak yapılan ritmik hareketlerdir . Pek birçok çeşitleri vardır .
Dans mazemeleri:
kostüm
müzik

Güzel Sanat Dallarının Özellikleri Nelerdir

Güzel sanatları ne şekilde sınıflandırabiliriz?
Geleneksel ve modern olmak üzere 2 şekilde sınıflamak , bize bir takım kolaylıklar getirebilir .
Geleneksel sınıflama , hoş sanatları , hitap ettiği duyu organlarına yönelik sınıflar . Sözgelimi ” görsel sanatlar ” ( plâstik sanatlar ) , göze ve görmeye dayanan sanatları , resim , heykel , mimari buna benzer dalları bir grupta toplar . Fonetik sanatlar , müzik ve türleri ile edebiyatı; ritmik sanatlar ise , hem bir görme ve hem bir de hareketle ilgilenme sanatı olan sinema , opera buna benzer sanatları kapsar .
Ancak , bu sınıflandırmanın isterse istemez haricinde kalabilen bir takım türler de olabilmektedir . Sözgelimi , karikatür veya seramik buna benzer . Bu nedenle , ek olarak modern bir sınıflandırmaya gerek duyulmuştur . Bu sınıflama , söz konusu edilen sanat dalının niteliği ve tekniği gözönünde bulundurulmaktadır . Buna yönelik , böyle bir sınıflandırma yapılabilir:
Yüzey Sanatları: Bütün 2 boyutlu sanat çalışmaları , yani bir eni ve bir boyu olan kâğıt veya tuval üzerine , bir duvar veya kumaş üzerine uygulanan sanatlardır: resim ve türleri ( yağlı boya , sulu boya , baskı sanatları , afiş , grafik çizimler ) , duvar resmi , minyatür , karikatür , fotoğraf , batik , süsleme vb .
Hacim Sanatları: 3 boyutlu sanat çalışmalarıdır . Sözgelimi heykel , seramik , anıtlar buna benzer .
Mekân Sanatları: İç veya dış mekânı içine alan veya düzenleyen sanat dallarıdır . En baş bölgesinde mimarî olmak üzere ( bahçe mimarîsi , peyzaj mimarîsi ) , çevre düzenlemesi buna benzer mekâna ilişkili olarak bütün tasarım çalışmaları .
Dil Sanatları: Edebiyat ve metin türlerini içeren sanatlardır; roman , hikâye , şiir , deneme , tiyatro metni , film senaryosu vb . buna benzer .
Ses Sanatları: Müzik ve bütün türlerini içeren sanatlardır : Millet müzikleri , klâsik müzikler buna benzer .
Hareket Sanatları: İnsanın , bedeniyle anlatım gücü kazandırdığı sanatlardır: Bale , dans türleri , Millet dansları , pandomim vb .
Dramatik Sanatlar: İnsanın , eyleme dönüşmüş ifadelerle kendini veya bir olayı , bir olguyu anlattığı sanatlardır: tiyatro , opera , müzikal oyun , kukla buna benzer oyun alanı/sahne sanatları , sinema , gölge oyunu buna benzer türleri buna örnek olarak gösterebiliriz .
Böylece , bütün sanat dallarını içine alan bir sınıflandırma yapmış olunur .

Bilgi Media & Vikipedi Genel Kültür Ansiklopedisi

Konu İçi Aramalar

 Gzel Sanatlarn Dallargüzel sanat dallarının özelliklerigüzel sanatların dallarıgüzel sanat dallarıgüzel sanatlargüzel sanatlar nedirgüzel sanatların özelliklerigüzel sanatlar dallarıgüzel sanat dallarının özellikleri nelerdirg
Güzel Sanatların Dalları, Özellikleri Kullanılan Aletler Nelerdir Kısaca admin tarafından 29 Eylül 2013 tarihinde , Genel kategorisine eklenmiştir.
    yeni 10
Benzer Konular
Güzel Sanatların Dalları, Özellikleri Kullanılan Aletler Nelerdir Kısaca isimli bu konuyu ;
Google'de Ara
BlogSearch'te Ara
Buzzzy'de Ara
Twitter'da Ara
Bing'te Ara
İletişim
1 response to “Güzel Sanatların Dalları, Özellikleri Kullanılan Aletler Nelerdir Kısaca”
  1. merve salkık diyor ki:

    Aradığım sorunun tam karşılığını buldum yararlı ve güzel bilgiler var.

Sende Yorum Yaz