Sponsorlu Bağlantılar

-

Havadan Azot Gazı Nasıl Elde Edilebilir Kısaca

Sponsorlu Bağlantı

Havadan Azot Gazı Nasıl Elde Edilebilir

Azot gazı ile havayı bir birinden ayırt için yapılmış özel makineler var. Bu makineler hava ile azotu yaklaşık olarak %97 – 99.99 arasında ki değişen oranlarla bir birlerinden ayırabiliyorlar. Fakat bunlar dışında da azotu daha az saflıkta elde edebileceğimiz çeşitli alternatifler yöntemlerde de düşünülebilir.
Örneğin havayı sodyum hidroksit (NaOH) çözeltisinden geçirmemiz durumunda, havada bulunan CO2 gazını bir birinden ayırabiliriz.
2 NaOH + CO2 ==> Na2CO3 + H2O
Devamında ise kalan havayı ısıtılmış bakır türbünlerden geçirdiğimizde oksijenin de tutulmasını sağlayabiliriz. Tabii ki bu ayrıştırma yöntemi sırasında diğer soy gazları ayıramıyoruz ve bundan dolayı azotun saflık oranını düşük olmaktadır.

azoteldeetme

Cu + O2 ==> 2 CuO

.....

Azotu havadan ayırmak için kullanabileceğimiz bir başka yol ise damıtma yöntemidir. Bunu yapmak için ilk olarak havayı önce –190 , – 200°C’lik ısıya getirerek sıvı hale gerekir. Sonrasında ise damıtma yöntemini uygulayarak (bu yöntem bildiğiniz gibi, sıvıların kaynama noktaları farklılığından hareket edilerek uygulanır) azotu ortamdan uzaklaştırabilir ve ardında kalan sıvıyı yeniden buharlaştırarak, azottan bağımsız bir hava çıkarabiliyoruz. Çünkü azotun kaynama noktası argon ile oksijene göre daha düşüktür.Bu durumda oksijen ve argon sıvı vaziyetteyken azot buharlaşıp ortamdan uzaklaştırılabilir.

Havadan Azot Gazı Nasıl Elde Edilebilir Kısaca Özet Vikipedi TR kaynaklı bilgi notumuz ile sizlerle.

Konu İçi Aramalar

 havadan oksijen ve azot eldesihavadan azot ve oksijen nasil elde edilirhavadan azot ve oksijen eldesi nasıl olurhavadan azot nasıl elde edilirhavadan azot ve oksijen eldesihavadan azot eldesihavada azot ve oksijen nasıl elde edilirhavada azot ve oksijen gazi elde edilirazot nasıl elde edilirhavadan azot gazı nasıl elde edilir
Havadan Azot Gazı Nasıl Elde Edilebilir Kısaca admin tarafından 7 Eylül 2013 tarihinde , Hakkında Bilgi kategorisine eklenmiştir.
    yeni 10
Benzer Konular
Havadan Azot Gazı Nasıl Elde Edilebilir Kısaca isimli bu konuyu ;
Google'de Ara
BlogSearch'te Ara
Buzzzy'de Ara
Twitter'da Ara
Bing'te Ara
İletişim

Sende Yorum Yaz