Sponsorlu Bağlantılar

-

Hoşgörülü Bireyin ( Kişinin ) Özellikleri Nelerdir

Sponsorlu Bağlantı

Hoşgörülü Kişinin Özellikleri

Hoşgörülü Birey Nedir, Kime Denir, Hakkında Bilgileri özet ve kısa bir biçimde sizlere sunmak istiyoruz.
Hoşgörü , insanın kendisine yada diğer türlü yapılan kusurları bir müddet görmezden gelmesidir . Bu görmezden gelme durumu yanlızca hoşgörü olduğu amaçlı gerçekleşmez fizyolojik olarak güçsüz olduğunuz bir insana hoşgörü değilde korktuğumuzdandan tepki gösterilmeyebiliriz . Yada yapılan hata devamlı olarak tekrarlanır ve hala daha taviz veriyorsak buda hoşgörü sayılmaz .
Hosgörü önemlidir , gereklidir , az bulunur hızlı tüketilir . yorucudur , ekinini hızlı vermez ya ondan seçim edilmeyendir .
Sosyal ilişkilerde bir tarafın , bazen farkında olmadan , kasıtlı olmayarak , bazen de kasıtla diğer tarafa ( maddi/manevi ) kayıp verebilecek bir oyun alanı/sahne yaratması halinde , diğer tarafın bunu görmezden gelerek ya da cevabınından vazgeçerek ödün sunmak tahammülünü ( erdem ) gösterebilmesidir . Tasavvuf’ta Mevlana hoşgörü’ye en güzel örnektir . Mevlana buna benzer bireyler , Yunus Emre buna benzer bireyler insanları hoşgörüye davet etmişler ve Anadolu’yu bir hoşgörü merkexi haline getirmişlerdir . Hoşgörülü olmak insanlarla ilişki kurmanın en güzel yoludur . Hoşgörü , özünde kendini bilmektir . Hoşgörü insanın özüdür .
Hoşgörü kibirdir ayni zamanda . ama hoşgörülü insan kibirinin farkinda degildir; farkina vardiginda da artik hoşgörülü degildir .
Bu vaziyette hoşgörü , ortaya çıkan durumu , değişik açıdan değerlendirip , haklı ve güzel yönlerini ön plana çıkararak pozitif sayabilmek , dosdoğru ve güzel bulabilmek , bunun da ” güzel ” olabileceğini kabullenebilmektir .

kisisel-gelisim-yazilari
Hoşgörülü insan toplumda sevilen insandır yada sevilmeye çalışılan insandır . Kendinden taviz sunmak , alıngan olmamak , olaylara iyi bakımdan bakmak ve bencil olmamak bizi hoşgörülü insan yapabilir . Peki bu vaziyette insan kendini sevebilirmi? Bu arızanın yanıtı kişiden kişiye değişebilir ama şu gerçektir ki hoşgörününde sınırı vardır . Topluluk tarafında sevilen insan olmak kendinden fazla taviz sunmak değildir , yeri geldiğinde olaylara dosdoğru müdehale etmek ve hataları düzeltmeye çalışmak hoşgörüden ek olarak mühim bir erdemdir .
Hoşgörü , müsamaha , tahammül , katlanma , görmezden gelme ya da göz yumma , başkalarını eylem ve yargılarında özgür bırakma , kendisinin görüşümüze ve çoğunluğun fikir biçimine aykırı düşen görüşlere sabırla , hem bir de yan tutmadan katlanma demektir . İzin verme , aldırmama , iyi karşılama anlamlarına da gelir .

Bilgi Media Kişisel Gelişim Yazıları


.....

Serdarhan Bilgiler :Hoşgörülü Birey, Hoşgörülü Bireyin Özellikleri, Hoşgörülü Bireyin Özellikleri Nelerdir, Hoşgörülü Bireyin Özellikleri Nedir, Hoşgörülü Birey Hakkında Bilgi,


Bilgi Media & Vikipedi Kültür Ansiklopedisi Yararlı Bilgiler Sunar

http://aciksozgazetesi.com/etiketci.asp

Konu İçi Aramalar

 hoşgörülü bireyin özelliklerihoşgörülü insanların özelliklerihoşgörülü bir insanın özellikleri nelerdirhoşgörülü insanın özellikleri nelerdirişinin özellikleri nelerdir vikipedihoşgörülü bir kişinin özellikleribireyin özelliklerihoşgörülü bireyin özelliklerini anlatan yazıhoşgörülü bireyin özellikleri nelerdirHoşgörülü bireyin özellikler
Hoşgörülü Bireyin ( Kişinin ) Özellikleri Nelerdir admin tarafından 18 Eylül 2013 tarihinde , Genel kategorisine eklenmiştir.
    yeni 10
Benzer Konular
Hoşgörülü Bireyin ( Kişinin ) Özellikleri Nelerdir isimli bu konuyu ;
Google'de Ara
BlogSearch'te Ara
Buzzzy'de Ara
Twitter'da Ara
Bing'te Ara
İletişim

Sende Yorum Yaz