Sponsorlu Bağlantılar

-

İyonyalılar Uygarlığı Kültürü, Dini Medeniyeti Konu Anlatımı

Sponsorlu Bağlantı

İYONYALILAR (M.Ö 1200-MÖ 700)

 

Kurulduğu Bölge: Batı Anadolu’da kurulmuş bir medeniyet olup, İzmir, Efes, Milet ve Foça’da şehir devletleri halinde yaşamışlardır.

iyonya

Sosyal ve Ekonomik Hayat: İyonyalılar hayvancılık, tarım ve ticaret gibi işlerle uğraşmışlardır.  Deniz ticaretinde çok ilerlemişleridr. Diğer uygarlıklara göre daha özgür yaşamışlardır.

Yönetim: İlk dönemlerde krallık, daha sonraları seçim yoluyla yönetime gidilmiş, Anadolunun ilk basit demokratik yönetimi olmuştur.

Dini İnanış: Tanrılarını insanlara benzetmişler, aradaki fark tanrılarının ölümsüz olduğunu düşünmeleridir.

.....

Ordu: Devlet yapıları merkezi olmadığından düzenli bir orduları olmamıştır.

Yazı, Dil, Edebiyat, Bilim, Sanat, Mimari: Latin alfabesi’nin temeli iyonyalılar tarafından atılmıştır. Tales, Pisagor, Hipokrat, Homeros, Heredot gibi pek çok aydın yetiştirdiler

Uygarlık Tarihine Bıraktığı: Demokrasiye katkıları olmuş temellerini atmışlardır.  Bilim ve felsefede dünya uygarlık tarihine eserler bıraktılar . Demokrasiye katkıları olmuş temellerini atmışlardır. Dünyada kullanılan latin alfabesi ve miladi takvimin oluşumunda önemli rol oynamışlardır.

Diğer Uygarlıklar ile İlişkisi: İyonyalılar deniz ticareti yaptıkları Fenike ve diğer Ön Asya kültürlerini hem etkilediler, hem de bu kültürlerden etkilendiler

En Çok Bilinen Özelliği: Demokrasinin temellerini atmaları, çağdaş bilim ve felsefevi. oluşturmalarıdır

Bilgi Media & Vikipedi Hakkında Bilgiler Bu Konumuzda

Konu İçi Aramalar

 iyonlar hakkında bilgiiyonyalılar uygarlığıiyonyallariyonyalılar hakkında bilgiiyonyalılariyonya uygarlığıiyonyalılar vikipediiyonlar hakkinda kisa bilgiiyon uygarlığı hakkında bilgiiyonlar vikipedi
İyonyalılar Uygarlığı Kültürü, Dini Medeniyeti Konu Anlatımı Reis Bey tarafından 18 Eylül 2013 tarihinde , Genel kategorisine eklenmiştir.
    yeni 10
Benzer Konular
İyonyalılar Uygarlığı Kültürü, Dini Medeniyeti Konu Anlatımı isimli bu konuyu ;
Google'de Ara
BlogSearch'te Ara
Buzzzy'de Ara
Twitter'da Ara
Bing'te Ara
İletişim

Sende Yorum Yaz