Sponsorlu Bağlantılar

-

Kısaca Anadolu Selçuklu Devletinde Toprak Yönetimi

Sponsorlu Bağlantı

Anadolu ve Türk Tarihi Konu anlatımlarında Kısaca Anadolu Selçuklu Devletinde Toprak Yönetimi Hakkında Özet ve Kısa Bilgileri Sizlere açıklamak istiyoruz.

anadolu-selcuklu

Toprak İdaresi

.....

Toprağın devlet mülkiyetinde olduğu Anadolu Selçuklularında toprak idaresi 4 bölüme ayrılmaktadır.

  • Has Arazisi: Geliri hükümdara ait olan topraklardır. Hükümdar isterse bu toprakları yakınlarına verebiliyordu.
  • İkta Arazisi: Devlet memurlarına ve silahlı güç görevlilerine hizmet ve aylıklarına karşılık verilen topraklardır. İkta arazisine sahip olanlar gelirlerin bir bölümünü kendine ayırır, geri kalanıyla da Sipahi denilen atlı askerler beslemekteydi. İkta sahipleri imalatı arttırmak, bulundukları bölgede asayiş ve düzeni sağlamakla yükümlüydüler.

İkta sistemi ile devletin silahlı güç harcamalarının azalması amaçlanmıştır. İkta sistemi ile birlikte imalat artmış, asayiş ve güvenlik sağlanarak devletin otoritesi arttırılmak istenmiştir.

  • Mülk Arazi: Devlet adamlarına başarılarından dolayı verilen topraklardır.
  • Vakıf Arazi: Kar emeliyle işletilmeyen vakıf topraklarının gelirleri ilmi müesseselere ve sosyal kuruluşlara aktarılmaktadır.

Anadolu Selçuklu vaktinde halka hizmet emeliyle yapılan cami, medrese, şifahane, kervansaray, imarethane gibi yerlerin giderleri vakıflardan ele geçirilen gelirlerle karşılanmaktaydı.
Bilgi Media & Vikipedi Türk  İslam Tarihi ve Anadoluda Türkler Konu Anlatımları

Konu İçi Aramalar

 selçuklularda toprak yönetimi ve sonuçları hakkında neler söylenebilirselçuklularda toprak sistemianadolu selçuklu toprak sistemiselçuklularda toprak sistemi vikipediselçuklularda toprak yönetimi ve sonuçları hakkınd aneler söylenebiliranadolu selçuklu devleti kısa özetiselçukluların ve osmanlıların toprak yönetim sistemleriTürkiye Selçuklu Devletinde Toprak Yönetimi - 7 sınıftürkiye selçuklularda toprak yönetimi pdfselçuklularda geliri hükümdara ait olan toprağa ne denir
Kısaca Anadolu Selçuklu Devletinde Toprak Yönetimi Krizantem tarafından 28 Ocak 2014 tarihinde , Hakkında Bilgi kategorisine eklenmiştir.
    yeni 10
Benzer Konular
Kısaca Anadolu Selçuklu Devletinde Toprak Yönetimi isimli bu konuyu ;
Google'de Ara
BlogSearch'te Ara
Buzzzy'de Ara
Twitter'da Ara
Bing'te Ara
İletişim

Sende Yorum Yaz