Kutup İklimi Nedir Kısaca Özellikleri Nelerdir

--------- Sponsorlu Bağlantılar ---------

-----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
.

Kutup İklimi Nedir kısaca Özellikleri Hakkında Bilgileri sizlere özet biçimde ve madde madde açıklamak istiyoruz.

KUTUP İKLİMİ

Genel olarak Kutup Noktaları’yla 70° – 75° paralellerine dolaylarında genişleyen bölgelerde yer tutmaktadır . Senelik ısı ortalaması 0°C’nin  oldukça altındadır . – 25°C ile – 30°C dolaylarında olan yıllık  en yüksek sıcaklık ortalamasının olduğu ay ortalaması dahi 0°C’ye erişmez . En soğuk ayda sıcak ortalaması ise – 40°C ile – 50°C’ye dolaylarında düşmektedir . Bilhassa Kuzeyindeki Yarıküre’de Grönland’ ın iç kesimleriyle kuzeyinde Kuzeyindeki Kutbu üzerindeki bir takım adalarda Güney Kutbun’daysa Antarktika üstünde görülür . Kutup çok yüksek basıncının etkisiyle yağış 100 mm’nin altına düşmüştür . Bu sebeple Soğuk Sahra İklimi olarak da tanınır . Az miktardaki yağış , erimeden toprak üstünde kaldığından aşama arasında yüzlerce metre kalınlığındaki örtü buzullarına dönüşmüştür . Çimlenme koşulları olmadığından bitki örtüsünden yoksundur . Belli bir yağış rejimi yoktur . Tundra İklimi’nde olduğu buna benzer siklonik yağışlar görülebilir . Antarktika tipi pekçok ayrıca oldukça soğuk ve serttir . Bunda coğrafi enlemle bir arada aşağı yukarı yükseltisi 2000 m’yi aşan Antarktika’nın çok yüksek bir kıta olması belirleyici olmuştur . Bundan nazaran Antarktika kıtası sürekli olarak yerleşmenin olmadığı bir kıtamızdır .

penguenresimleri

Kutup İkliminin Özellikleri

.

Dünyanın sürekli olarak olarak karlar ve buzlarla kaplı kalan kutup bölgelerinde görülen iklim tipidir . Kuzey Kutbu etrafında Grönland Adası’nın iç kısımlarında ve Antarktika’da etkilidir .
Sıcaklık ortalaması tüm yıl boyunca 0°C nin altındadır . Sıcaklık , çoğu zaman – 40°C ye , hatta ayrıyeten altına iner .
Senelik sıcaklık farkı 30°C dolaylarındadır . Güneşlenme süresi birçok uzun olmasına rağmen sıcaklık yükselemez . Çünkü güneş ışınları yıl boyunca bu bölgelere eğik açılarla gelir .
Sıcaklık düşük olduğundan buharlaşma ile atmosfere karışan nem azdır . Dolayısıyla yağışlar bitiş derece az ve her an kar şeklindedir . Ortalama yağış yıllık olarak 200mm civarındadır . Bu nedenle kutup iklimine soğuk sahra iklimi de denir .
Zemin buzlarla kaplı olduğu amaçlı bitki örtüsü yoktur .

AYRINTILI BİLGİ:
1 – Kutup çevrelerinde 70 – 90 paralelleri aralarında görülür .
2 – Grönland ve Antartika çevresi , . . .
3 – yer daima kar ve buzla kaplıdır . Kalıcı karın alt sınırı sıfır metreden başlar .
4 – Sıcaklı 0 C’nin altındadır . Akarsu , toprak ve bitki örtüsü yoktur .

Coğrafya ve Eğitim Bilgileri Ansiklopedisi

.

---------- Sponsorlu Bağlantılar ----------

Konu İçi Aramalar

 kutup iklimikutup iklimi nedirkutup iklimi nedir kısacakutup ikliminin özellikleri nelerdirkutup iklimi hakkında bilgikutup iklimi özelliklerikutup ıklımı ve ozellıklerıkutup ikliminin özelliklerikutup iklimi kısacakuzey kutbuiklim özellikleri ve yemekleri

Konu Bilgileri :
Kutup İklimi Nedir Kısaca Özellikleri Nelerdir admin tarafından 31 Ekim 2013 tarihinde , Öğrenci Ders Notları kategorisine eklenmiştir.

Kutup İklimi Nedir Kısaca Özellikleri Nelerdir isimli bu konuyu >> Google'de Ara - BlogSearch'te Ara - Buzzzy'de Ara - Twitter'da Ara - Bing'te Ara

Sende Yorum Yaz