Sponsorlu Bağlantılar

-

Laikliğin Kabulü Kısaca

Sponsorlu Bağlantı

Laikliğin kabulü ( 1928 – 1937 )

Laikliğin Kabulü Kısaca Nasıl Olmuştur, Kabul Edilme Süreci Hakkında Bilgileri sizlere özet ve kısa bir biçimde anlatmak istiyoruz.

ataturk-resimleri

.....

Saltanatın kaldırılması , hilafetin kaldırılması , Şeriye ve Evkaf Vekâleti’nin kaldırılarak sadece inanç işleriyle uğraşacak Diyanet İşleri Başkanlığı’nın oluşturulması , tarikat ve zaviyelerin kapatılması aşamalarından geçen laikliğin tam olarak yasal tabana oturtulması amaçlı , 1924 Anayasası’nda yeralan ” Türkiye devletinin dini İslâm’dır ” deyimini tartışmaya koyulan TBMM , 10 Nisan 1928′de Anayasa’nın 2. maddesini değiştirip , 16 . ve 38 . maddeler layıkıyla milletvekilleri ile cumhurbaşkanının ant içerken ifade etmek zorunda oldukları ” vallahi ” sözcüğünü maddelerden çıkardı . Ek Olarak , 26 . maddedeki ” ahkâmı şeriyenin tenfizi ” ( şeriat hükümlerinin yürütülmesi ) sözcükleri de Anayasa’dan çıkarıldı . İnananların ibadetlerini kendisinin dilleriyle yapmalarını naturel bir hak olarak gören Mustafa Kemal’in , aydın inanç adamlarıyla yaptığı görüşmelerden bir sonra , 3 Şubat 1928′de hutbelerin Türkçe okunmasının kabul edilmesini , dualar ve ezanın Türkçeye çevrilmesi alışmaları izledi . 5 Şubat 1937′de Anayasa’nın 2. maddesinde laiklik ilkesine yer verilmesi ve Türkiye Cumhuriyeti’nin laik bir hükümet olduğunun yazılmasıyla , laiklik devrimi tamamlanmış oldu .

Bilgi Media & Ulu Önder Atatürkün Devrimleri Hakkında Bilgileri Sitemizde Vikipedia Referanslı derlemeler ile bulabilirsiniz.

Konu İçi Aramalar

 laikliğin kabulülaikliğin kabulü kısacalaikliğin kabulü kısa bilgilaiklik ile ilgili yazı vikipedi
Laikliğin Kabulü Kısaca admin tarafından 28 Eylül 2013 tarihinde , Genel kategorisine eklenmiştir.
    yeni 10
Benzer Konular
Laikliğin Kabulü Kısaca isimli bu konuyu ;
Google'de Ara
BlogSearch'te Ara
Buzzzy'de Ara
Twitter'da Ara
Bing'te Ara
İletişim

Sende Yorum Yaz