Sponsorlu Bağlantılar

-

Mevsimlik Göç Nedir Kısaca

Sponsorlu Bağlantı

Bu konumuzda ; Mevsimlik Göç Nedir, Nasıl Yapılır, Örnekleri Var mı sorularını ilk olarak mevsimlik göç tanımını yaparak kısaca özet olarak açıklayacağız.

Mevsimlik Göç Nedir

sorucevaplar

Mevsimlik göç nedir? Mevsimlik olarak tespit edilmiş bir süreliğine tarım ve turizm faaliyetleri sebebiyle yapılmış olan göç türüne mevsimlik göç denmektedir . Uygun Fiyatlı faaliyetin göçebe hayvancılık olmasından kaynaklanan mevsimlik göç hareketleri Doğu Anadolu ve Toros , Uzunyayla ve Bozok yaylalarında görülür . Yaylacılık faaliyetleri hakkında nüfus hareketleri en çok Doğu Anadolu Bölgesi , Doğu ve Merkez Karadeniz bölümleri; Köroğlu , Ilgaz dağları ve Toroslar’da görülmektedir . Tarım işçilerinin mevsimlik göçleri ise en belirgin olarak Çukurova’da görülür . Pamuğun toplanma çağında bilhassa Güneydoğu Anadolu’dan buraya iştirak eden aileler , pamuk ve öte tarımsal işlerde çalışıp , fazladan bir sonra kendisinin ikametgâhlarına dönerler . Son yıllarda fındık ve çay toplayıcılığı amaçlı de Doğu Anadolu ve Güneydoğu Anadolu’dan Karadeniz Bölgesi’ne mevsimlik göçler olmaktadır . Turizm de ise en çok mevsimlik göçü Ege ve Akdeniz şahitleri almaktadır .

.....

Mevsimlik Göç Örnekleri : Tarım İşçilerinin Pamuk Toplamak için Çukurova Civarlarına yada Fındık toplamak için Karadeniz Bölgesine gitmesi. Ayrıca Turizm Sektöründe Çalışmak İçin Yaz mevsiminde Ege ve Akdeniz Bölgesine gitmeleri..

Bilgi Media & Vikipedi Genel Kültür Ansiklopedisi

Konu İçi Aramalar

 mevsimlik göç nedirmevsimlik göçhangi durumlarda mevsimlik göç gerçekleşirmevsimlik goc nedir hangi durumlarda mevsimlik goc gerceklesirmevsimlik göç örneklerimevsimlik göç nedir hangi durumlarda gerçekleşirmevsimlik göçlermevsimlik göç nedir kısacamevsimlik göç nedir örnek verinizmevsimlik göç hangi durumlarda gerçekleşir
Mevsimlik Göç Nedir Kısaca admin tarafından 1 Ekim 2013 tarihinde , Genel kategorisine eklenmiştir.
    yeni 10
Benzer Konular
Mevsimlik Göç Nedir Kısaca isimli bu konuyu ;
Google'de Ara
BlogSearch'te Ara
Buzzzy'de Ara
Twitter'da Ara
Bing'te Ara
İletişim
2 responses to “Mevsimlik Göç Nedir Kısaca”
  1. […] Pamuk Tarımı Yapılan Yerlere Her Yıl Mevsimlik Göç Olayı gerçekleşmektedir. Hasat döneminde pamuk ekim bölgeleri geçici göç alır. Bilgi Media […]

Sende Yorum Yaz