Sponsor Bağlantılar

-

Örüntü Nedir Kısaca örüntü örnekleri örüntüler performans ödevi Vikipedi


Sponsor Bağlantı

Örüntü Nedir Kısaca örüntü örnekleri örüntüler performans ödevi Vikipedi TR kaynaklı olarak hazırladığımız bilgi notunda sizlere matematik dersi ile ilgili  bilgiler vermeye devam ediyoruz. 

Örüntü

Belirli bir kurala göre düzenli bir şekilde tekrar eden veya genişleyen şekil ya da sayı dizisine örüntü denir. Örüntüler eş yada benzer çokgenler kullanılarak oluşturulur.

Örneğin, kağıttan birbirine eş bir sürü üçgen şeklini kestiniz.Bunlarla bulmaca gibi balık, kuş,ev,halı,kare,dikdörtgen gibi farklı desenlerde yeni şekiller meydana getirebilirsiniz.İşte bu oluşturduğunuz yeni şekillere örüntü adı verilir.

[​IMG]

[​IMG]

Bir süslemede, her köşedeki düzgün çokgensel bölgelerin kenar sayıları süslemenin kodunu verir. Burada verilen süslemeli şeklin ortadaki köşelerinden birini belirleriz ve bu köşe etrafında oluşan şekillerin kenar sayısı ve kaç tane olduğuna göre kod yazarız.
Karelerden oluşan bir süslemede kod 4,4,4,4 (burada köşe etrafında 4 kenarlı 4 tane kare var)
Eşkenar üçgenlerden oluşan bir süslemede kod
3,3,3,3,3,3 (burada köşe etrafında 3 kenarlı 6 tane üçgen var)
Düzgün altıgenlerden oluşan bir süslemede kod
6,6,6 (burada köşe etrafında 6 kenarlı 3 tane altıgen var)

[​IMG]

.....

[​IMG]

[​IMG]

[​IMG]


ana okulu örüntü etkinlikleri

[​IMG]

[​IMG]

Bilgi Media & Vikipedi Matematik Dersi ansiklopedisi

 

Benzer Konular

 örüntü örnekleri6 sınıf örüntü ve süslemeler proje ödevi1 sınıf matematikte örüntü nediroruntu performans odevi6 sınıf örüntü ve süslemeler performans ödeviörüntü modelleri isimli proje ödevi nasıl hazırlanır6 sınıf matematik performans ödevi örüntü ve süslemelermatematiksüsleme 6 sınıförüntü ve süslemeler 7 sınıf performans ödeviörüntü ile ilgili performans ödevleri 7 sınıf Sponsor Bağlantılar

Örüntü Nedir Kısaca örüntü örnekleri örüntüler performans ödevi Vikipedi admin tarafından 2 Aralık 2013 tarihinde , Hakkında Bilgi kategorisine eklenmiştir.
    yeni 10
Benzer Konular
Örüntü Nedir Kısaca örüntü örnekleri örüntüler performans ödevi Vikipedi isimli bu konuyu ;
Google'de Ara
BlogSearch'te Ara
Buzzzy'de Ara
Twitter'da Ara
Bing'te Ara
İletişim

Sende Yorum Yaz