Sponsorlu Bağlantılar

-

Örüntü Nedir Kısaca örüntü örnekleri örüntüler performans ödevi Vikipedi

Sponsorlu Bağlantı

Örüntü Nedir Kısaca örüntü örnekleri örüntüler performans ödevi Vikipedi TR kaynaklı olarak hazırladığımız bilgi notunda sizlere matematik dersi ile ilgili  bilgiler vermeye devam ediyoruz. 

Örüntü

Belirli bir kurala göre düzenli bir şekilde tekrar eden veya genişleyen şekil ya da sayı dizisine örüntü denir. Örüntüler eş yada benzer çokgenler kullanılarak oluşturulur.

Örneğin, kağıttan birbirine eş bir sürü üçgen şeklini kestiniz.Bunlarla bulmaca gibi balık, kuş,ev,halı,kare,dikdörtgen gibi farklı desenlerde yeni şekiller meydana getirebilirsiniz.İşte bu oluşturduğunuz yeni şekillere örüntü adı verilir.

[​IMG]

[​IMG]

Bir süslemede, her köşedeki düzgün çokgensel bölgelerin kenar sayıları süslemenin kodunu verir. Burada verilen süslemeli şeklin ortadaki köşelerinden birini belirleriz ve bu köşe etrafında oluşan şekillerin kenar sayısı ve kaç tane olduğuna göre kod yazarız.
Karelerden oluşan bir süslemede kod 4,4,4,4 (burada köşe etrafında 4 kenarlı 4 tane kare var)
Eşkenar üçgenlerden oluşan bir süslemede kod
3,3,3,3,3,3 (burada köşe etrafında 3 kenarlı 6 tane üçgen var)
Düzgün altıgenlerden oluşan bir süslemede kod
6,6,6 (burada köşe etrafında 6 kenarlı 3 tane altıgen var)

[​IMG]

.....

[​IMG]

[​IMG]

[​IMG]


ana okulu örüntü etkinlikleri

[​IMG]

[​IMG]

Bilgi Media & Vikipedi Matematik Dersi ansiklopedisi

 

Konu İçi Aramalar

 örüntü örnekleri6 sınıf örüntü ve süslemeler performans ödevioruntu performans odeviörüntü ve süslemeler 7 sınıf performans ödevi6 sınıf örüntü ve süslemeler ile ilgili kapak ve rapor hazırlamaörüntü örnekleri performans ödeviörüntü nedir 6 sınıförüntü nedir kısaca örüntü örnekleri örüntüler performans ödevi vikipediörüntü ve süsleme ile ilgili proje ödevleri1 sınıf örüntü performans ödevi
Örüntü Nedir Kısaca örüntü örnekleri örüntüler performans ödevi Vikipedi admin tarafından 2 Aralık 2013 tarihinde , Hakkında Bilgi kategorisine eklenmiştir.
    yeni 10
Benzer Konular
Örüntü Nedir Kısaca örüntü örnekleri örüntüler performans ödevi Vikipedi isimli bu konuyu ;
Google'de Ara
BlogSearch'te Ara
Buzzzy'de Ara
Twitter'da Ara
Bing'te Ara
İletişim

Sende Yorum Yaz