Sponsorlu Bağlantılar

-

Osman Zeki Üngörün Hayatının Kısaca Özeti Hakkında Bilgi

Sponsorlu Bağlantı

İstiklal Marşının Bestecisi Olan Osman Zeki Üngör ile ilgili Özet ve Kısa Bilgiler ve biyografisini hayat hikayesini sizlere sunmak istiyoruz.
Osman Zeki Üngör kimdir
Osman Zeki Üngör yaşamı özet

Santuri Hilmi Bey’in torunu kalan Osman Zeki Üngör , 1880 yılında Üsküdar’da doğdu . On bir yaşındayken Muzıka – yı Hümayun ( saray orkestrası ) ‘a alındı . Orkestradaki başarısı II . Abdülhamit’in ilgisini çekti ve konser kemancısı olarak yetiştirildi . Vondra Bey’den anında sonra uzun seneler başkemancı olarak çalıştı .

istiklalmarsiresimleri

Osman Zeki Bey , Safvet Bey’in ( Atabinen ) ortaya getirdiği senfonik orkestrada da başkemancı olarak vazife aldı . Bir zaman anında sonra yaylı çalgılar bölümü öğretmenliğine atandı . İstanbul Adam Muallim Mektebi’nde müzik dersleri verdi .

.....

I . Dünya Savaşı sırasında Muzıka – yı Hümayun’la Viyana , Berlin , Dresden , Münih , Budapeşte ve Sofya’da konserler verdi ( Aralık 1917 – Ocak 1918 ) . Bu seyahat dönüşünde Union Française’de haftalık konserler yönetmeye başladı .

1924′te Ankara’da pekçok beğenilen 2 konser verici toplum , Riyaseticumhur Musiki Heyeti ismi altında cumhurbaşkanlığına bağlandı ve Cumhurbaşkanlığı Senfoni Orkestrası’nın çekirdeği ortaya geldi . Topluluğun ilk şefi kalan Osman Zeki , 1934 yılında sağlıklı sebebiyle emekliliğini istedi . İstiklal Marşı haricinde , çoğu marş türünde başka yapıtlar da bestelemiştir .

1958 yılında yaşamını kaybetmiştir .

Bilgi Media & Vikipedi Genel Kültür ve Biyografi Ansiklopedis

Konu İçi Aramalar

 osman zeki üngör kısaca hayatiosman zeki üngör hakkında kısa bilgiosman zeki üngörün hayatı kısaosman zeki üngör hayatıosman zeki üngörün hayatıosman zeki üngörün biyografisiosman zeki üngör hayatı kısacazeki üngör hakkında kısa bilgiZeki üngörün Hayatıosman zeki üngörün kisaca hayati
Osman Zeki Üngörün Hayatının Kısaca Özeti Hakkında Bilgi admin tarafından 10 Ekim 2013 tarihinde , Kısa Biyografiler kategorisine eklenmiştir.
Etiketler:
    yeni 10
Benzer Konular
Osman Zeki Üngörün Hayatının Kısaca Özeti Hakkında Bilgi isimli bu konuyu ;
Google'de Ara
BlogSearch'te Ara
Buzzzy'de Ara
Twitter'da Ara
Bing'te Ara
İletişim

Sende Yorum Yaz