Sponsorlu Bağlantılar

-

Ova Nedir Kısaca Tanımı

Sponsorlu Bağlantı

Ova Nedir Konu Anlatımı

Coğrafya Konu anlatımlarımız da Ova Nedir, Türkiye’deki  Ülkemizdeki Ova Çeşitleri, Türleri , Örnekleri Nelerdir, Ülkemizdeki Ovalar ile ilgili bilgileri sizlere özet ve kısaca açıklamak istiyoruz. Sizlerde Ova Hakkında Bilgileri ödevlerinizde kullanabilirsiniz.
Akarsular açısından derin olarak yarılmamış , üstünde kabarıklar mevcut olmayan ve eğimi epeyce az olan düzlüklere ” Ova ” ismi verilir . Bu düzlüklerde akarsular , büyük ihtimalle , salınımlar yaparak , yatakları süresince akarlar . Bafra , Sakarya , Konya , Büyük Menderes ovaları buna benzer ovalar , bulundukları yerlere yönelik , ikiye ayrılırlar: çukur ovalar , yüksek ovalar .

turkiye-dilsiz-ova-plato-haritası

Haritayı Büyütmek İçin Üzerine Tıklayınız

1 – Çukur Ovalar : Deniz yüzeyinden olan yüksekliği az ovalara , çukur ova denir . Çukur ovalar deniz kıyıları süresince uzanırlar . Çukur ovaların denizden yüksekliği en fazla 500 m’ye değin olabilir . Çukurova , Sakarya , Antalya , Ege Bölgesi ve Harran ovası buna benzer ovalar , birer çukur ovadır .
2 – Yüksek Ova : Deniz yüzeyinden olan yüksekliği çok ovalara , yüksek ova denir . Diğer bir deyişle , deniz yüzeyinden olan yüksekliği 500 m’den çok ovalar , yüksek ova ismini alır . Şunlar büyük ihtimalle , iç bölgelerde bulunurlar . Konya , Doğubeyazıt , Muş ovaları buna benzer ovalar , yüksek ovadır .
Ovalarda da , diğer yeryüzü şekilleri buna benzer oluşum durumundan farklılık gösterirler . Bu özellikler ile 4 grupta toplanırlar:
1 – Aşıntı Ovaları ( Yontulma ) : Aşınmalar sonucu oluşmuş ovalardır . Harici güçler yontukdüz ve kabarıklıkları aşındırarak bu ovaları oluştururlar .
2 – Çöküntü Ovaları : Kırılma vakaları sonucu oluşmuş ovalardır . Yerkabuğundaki kırılmalardan hemen sonra meydana gelen çöküntü hendekleri , harici güçlerin birikintileri ile dolar ve düzleştirilirse , çöküntü ovaları oluşur . Batı Anadolu’daki Gediz , Bakırçay , Ufak ve Büyük Menderes , Hatay’ın Amik ovaları buna benzer .
3 – Birikinti Ovaları : Harici güçlerin taşıyıp getirdiği birikintilerle oluşmuş ovalardır . Büyük Ihtimalle , akarsu biriktirmesi ile oluşurlar . Birikinti konileri buna benzer . Akarsular taşıdıkları kum , çakıl , kil buna benzer dağınık maddeleri hızlarının ya azaldığı veya bittiği yerde biriktirerek bu ovaları doğururlar . Buraları büyük ihtimalle , yamaçların eteği , akarsuların genişleyen vadi tabanları ve ağızlarına yakın olan bölümleridir .
4 – Alüvyal Ovalar : Akarsuların taşıdığı alüvyonların , deniz ve göl kıyılarında , sığ yerleri de dolduracak şekilde biriktirilmesi ile oluşmuş ovalardır . Gel – git genliği az iç denizlere dökülen akarsular , taşıdıkları sürüntüleri döküldükleri göl veya denizin kıyısında biriktirmeğe başlarlar . Zamanla , bu birikinti kıyının sığ yerlerini de doldurarak genişçe düzlükler oluştururlar . Bu Şekilde meydana gelen ovalara , alüvyal ovalar ismi verilir . Çukurova , Çarşamba ovaları buna benzer .

.....

Bilgi Media & Vikipedi Genel Kültür Paylaşımları

Konu İçi Aramalar

 ova nedirovanin tanimiova nedir kısacaova örnekleriova nedir kısaca anlamıova tanımı nedirovaların özellikleri nelerdirovaların oluşumu kısa bilgiovalar hakkında kısa bilgiova tanimi ve ozellikleri
Ova Nedir Kısaca Tanımı admin tarafından 5 Ekim 2013 tarihinde , Öğrenci Ders Notları kategorisine eklenmiştir.
    yeni 10
Benzer Konular
Ova Nedir Kısaca Tanımı isimli bu konuyu ;
Google'de Ara
BlogSearch'te Ara
Buzzzy'de Ara
Twitter'da Ara
Bing'te Ara
İletişim

Sende Yorum Yaz