Sponsorlu Bağlantılar

-

Saf Madde Nedir ? Kısaca Saf Maddelerin Özellikleri

Sponsorlu Bağlantı

Saf Madde Nedir ? Kısaca Saf Maddelerin Özellikleri Örneklerini Vikipedi TR kaynaklı Olarak yaptığımız derleme ile sizlere özet ve kısa bir biçimde sunmak istiyoruz.

Saf Madde Nedir
Yabancı maddelerden arınmış maddelere saf madde denir . Örneğin saf su içerisinde yanlızca su molekülleri vardır ve herhangi başka başka maddeler yoktur .

.....

soru-cevap-resimleri
Doğada 2 tür saf madde vardır .
1 – Element : Benzer tür atomların bir araya gelerek oluşturdukları fizyolojik ve kimyasal yollarla başka maddelere ayrıştırılamayan saf maddelerdir . Demir ( fe ) , karbon ( C )
2 – BİLEŞİK : İki veya ek olarak çok türdeki atomların belli oranlarda birleşerek oluşturdukları farklı özellikteki saf maddelerdir . Su ( H2O )
İçeriğinde , kendisi haricinde her hangi bir başka madde bulundurmayan maddeler saf maddelerdir . örneğin su ve şeker saf maddedir Ama tuzlu su , şekerli su ve limonata birer karışımdır . Karışımlar , 2 veya ek olarak çok maddenin özelliklerini kaybetmeden birlikte bulunmaları ile oluşan maddelerdir . Bu maddeler birbirinden ayrılırsa , örneğin şekerli su karışımı analiz edilirse tekrardan şeker ve su ayrı ayrı elde edilmiş olur şunlar saf maddelerdir . Elementler , bileşikler saf maddelerdir .
Saf Maddelerin Özellikleri Nelerdir ?
1 – Saftırlar .
2 – Benzer tür taneciklerden oluşurlar .
3 – Belli erime ve kaynama noktaları vardır .
4 – Homojendirler
5 – Fizyolojik yöntemlerle ek olarak Kolay maddelere ayrıştırılamazlar .
6 – Belli koşullarda belli öz kütleye sahiptirler .
Saf Madde Örnekleri :
Su , oksijen , karbondioksit , atom ,  bakır , demir ,altın , sodyum ( Na ) , oksijen ( O2 ),helyum , şeker ,   helyum ( He ) , tuz , cam , altın , alüminyum gibi örnekler verilebilir..

Konu İçi Aramalar

 saf maddelere örneklersaf maddelerin özelliklerisaf maddeler örneksaf madde nedir vikipedisaf maddelersaf maddenin özelliklerisaf madde örneklerisaf maddeye orneklersaf maddeler nelerdirsaf maddelere ornek
Saf Madde Nedir ? Kısaca Saf Maddelerin Özellikleri admin tarafından 30 Eylül 2013 tarihinde , Genel kategorisine eklenmiştir.
    yeni 10
Benzer Konular
Saf Madde Nedir ? Kısaca Saf Maddelerin Özellikleri isimli bu konuyu ;
Google'de Ara
BlogSearch'te Ara
Buzzzy'de Ara
Twitter'da Ara
Bing'te Ara
İletişim
2 responses to “Saf Madde Nedir ? Kısaca Saf Maddelerin Özellikleri”
  1. ayça diyor ki:

    süperrrrrrrr

  2. ibrahim demirpençe diyor ki:

    harikaaaaa

Sende Yorum Yaz