Sponsorlu Bağlantılar

-

Sporun Ekonomik Faydaları Nelerdir Kısaca

Sponsorlu Bağlantı

SPORUN EKONOMİK FAYDALARI HAKKINDA BİLGİ

Rekreatif Spor , satılan spor araç gereçleri , yapılan tesisler ve bu yapılmış olan tesislerin işletim maliyetleri , örgütlü yapılmış olan etkinlikler ve bu etkinliklerin ekonomik girdileri ( gişe – büfe gelirleri , katılım – ortada hakem ücretleri , vb . ) açısından incelendiğinde , özellikle gelişmiş ülkelerde , ülke ekonomisinde mühim bir yer tutmaktadır . Mesela Amerika da; müdafaa sanayinden bir sonra ülke ekonomisinin 2 . büyük gücü olduğu bir takım yazarlar açısından dile getirilmiştir .

Spor , özellikle rekreatif felsefeyle yapıldığı taktirde , insan yaşamının mühim bir parçası , bir tutkusu haline gelmektedir . Bu vaziyette vatandaşlar onun için zaman ayırmakta ve harcama yapmaktadırlar . Bu sebeple ülke ekonomilerinde 2 . büyük kuvvet olmasına şaşırmamak lazımdır .
Modern toplumların yaşamının mühim bir parçası kalan TURİZM içerisinde spor son yılarda birçok mühim bir yere gelmiştir . Bu ilişki sporun insan ve topluluk yaşamında mühim bir yer almaya başlaması ve turizm sektörünün bundan faydalanmak istemesiyle ortaya çıkmıştır .

.....

sporresimleri
Bugün turizm içerisinde spor birçok farklı formlarda kendini göstermektedir:
Turizmde Spor: Turistlerin turizm sırasında spor yaparak salıklı yaşam alışkınlıklarının devamının sağlanması ( örneğin: turistik tesislerin çevresinde joging , yürüyüş ve güzel bir bisiklet parkurlarının temin edilmesi , yüzme havuzlarının sabah saatlerden bu yana konukların hizmetine sunulması , vb . ) ve / ya da spor etkinlikleriyle turistlere sporun bireysel ve toplumsal faydalarının sunulması ile onlara ek olarak zengin ve sevinçli bir ortamın sunulması ( örneğin: havuz baş step/aerobik seansları , tesislerde rekreatif spor oyunları organizasyonları , plaj voleybolu , muz , su kayağı , vb . ) amaçlanmaktadır .
Spor Turizmi: İnsanların spora katılım amacına ulaşması için turizm hizmetlerinin sunulması olayıdır . Bu katılım insanların canlı katılımını ( Golf , Binicilik , Dağ Bisikleti , Yamaç Paraşütü , vb . ) hedeflediği buna benzer pasif katılımını da ( Olimpiyatlar , Uluslar arası şampiyonalar , vb . ) hedeflemektedir .
Ayrıca Nostaljik Spor Turizmi ismi altında Kırkpınar Yağlı Güreşleri , Rekorların kırıldığı spor tesislerinin ziyaret edilmesi hatta kullanılması , Tarih yazmış şampiyonların eşyalarının sergilendiği müzelerin gezilmesi , vb . organizasyonlarla gerçekleştirilmektedir .

Bilgi Media & Vikipedi Genel Kültür Ansiklopedisi

Konu İçi Aramalar

 sporun ekonomik faydalarısporun faydaları nelerdir kısacasporun sosyal Kültürel ve ekonomik faydalarısporun ekonomik faydaları kısaspor ekonomi ilişkisisporun ekonomik faydaları maddeler halindesporun faydaları kısacasporun fizyolojik faydaları nelerdirulke icerisinde sporun faydalari
Sporun Ekonomik Faydaları Nelerdir Kısaca admin tarafından 26 Eylül 2013 tarihinde , Genel kategorisine eklenmiştir.
    yeni 10
Benzer Konular
Sporun Ekonomik Faydaları Nelerdir Kısaca isimli bu konuyu ;
Google'de Ara
BlogSearch'te Ara
Buzzzy'de Ara
Twitter'da Ara
Bing'te Ara
İletişim

Sende Yorum Yaz