Sponsorlu Bağlantılar

-

Thales kimdir kısaca hayatı

Sponsorlu Bağlantı

Thales Kimdir Hayatı

Biyografi paylaşımlarımıza Thales Kimdir, Hayatı ve Görüşleri Felsefe ve Bilim dünyasına katkılarını kısaca özet olarak açıklamak istiyoruz. 
Thales , ( d . M . Ö . 624 Milet – ö . M . Ö . 546 ) Yunanlı gökbilimci , filozof , matematikçi ve siyaset adamı .
Thales Heredot’a yönelik kendisinde pek birçok nitelik toplamış birisidir . Hükümet adamı , mühendis ve kent planlamacısıdır . Ikamet Ettiği yıllarda Mısır’da bulunmuş ve suyun her şeyin kaynağı olduğunu onlardan öğrenmiştir . İlk Yunan geometricisidir . Piramitlerin yüksekliğini gölgelerini ölçerek hesaplamıştır . Gemilerin kıyıdan ne civarında uzakta olduklarını ölçebilmek amaçlı geometrik yöntemler geliştirmiştir . Ona yönelik karalar , her şeyin kaynağı kalan suyun üstünde yüzmektedir . Ufak ayı birlik yıldızını keşfetmiştir . Ek Olarak depremin sebepleri ile ilgili geliştirilen ilk teori de Thales’e aittir . Geminin , dalgalar üstünde davranış edişine benzeyen bir şekilde , karalar su üstünde yüzer ve bu sebeple depremler oluşur . Ona yönelik , bize cansız buna benzeyen gözüken her şey canlıdır ve Dünya Tanrılarla doludur . Mıknatısın ve amberin ( elektron ) çekim gücünü açıklamaya çalışmıştır .

sorucevaplar
Aristoteles Thales amaçlı böyle demektedir; Onu yoksul biri olduğu amaçlı küçümsemişlerdi . Bu da , felsefenin , ilmin , hiçbir yararı olmadığını gösteren bir özellikti . Halbuki o , gök cisimlerinin hareketlerini inceleyip , onları eskiden ihtimal edebildiği amaçlı , ne zaman büyük bir zeytin hasadı elde edilebileceğini bilebilirdi . Bundan dolayı da; oldukça miras kazanabilir , kışın parasını Milet ve Khios’taki bütün zeytinyağı elde etmeye yarayan mengenelere yatırıp , tümünü ucuza kiralayabilirdi . Süreci gelip te , bu zeytinyağı mengenelerine gereksinme duyulunca , dilediği fiyata onları kiraya vererek birçok büyük kazançlar sağlayabilirdi . Bu Şekilde bir filozofun , bir bilginin , isterse ne şekilde zengin olabileceğini herkese göstermiş olurdu . Halbuki felsefecinin işi bu değildi . O , bilgiyi bir çıkar için değil , sadece bilmek amaçlı istiyordu .

.....

Bilgi Media & Vikipedi Genel Kültür ve Biyografisi Ansiklopedisi

Konu İçi Aramalar

 thales kimdirthales hayatı kısacathales hayatıthales hayatı özetthalesin hayatıTHALESİN ESERLERİthales kimdir kısacathales kısaca hayatıthalesin kısaca hayatıthales hakkında kısa bilgi
Thales kimdir kısaca hayatı admin tarafından 10 Ekim 2013 tarihinde , Kısa Biyografiler kategorisine eklenmiştir.
    yeni 10
Benzer Konular
Thales kimdir kısaca hayatı isimli bu konuyu ;
Google'de Ara
BlogSearch'te Ara
Buzzzy'de Ara
Twitter'da Ara
Bing'te Ara
İletişim

Sende Yorum Yaz