Sponsorlu Bağlantılar

-

Yeniçağda Avrupadaki Yeni İcatlar, Buluşlar ve Sonuçları

Sponsorlu Bağlantı

Dünya Buluşlar Ansiklopedisinde Sizlere Kısaca Yeniçağda Avrupadaki Yeni İcatlar, Buluşlar ve Sonuçları Hakkında Bilgileri özet ve kısa biçimde hazırladığımız konu anlatımımızda açıklamak istiyoruz. Konuya dair kafanıza takılanları yorum kısmından bizlere sormaya çekinmeyin.

16. ve 17. asırlarda Avrupa’da bir hayli yenilik yapıldı. Yeni buluşlar ortaya konuldu. Avrupa’da ilerlemeyi sağlayan bu buluşlar önceden başka milletler tarafından biliniyordu. Avrupalılar bu buluşları Haçlı Seferleri esnasında öğrenip geliştirdiler. Bunların en ehemmiyetlileri barutun ateşli silahlarda kullanılması, matbaanın buluşu, pusulanın denizcilik alanında kullanılmasıdır.

kağıt
Barut ve Top: 
o Barut, Orta Çağ’da Çinliler tarafından biliniyordu.
o Daha sonra Müslüman Araplar tarafından kullanıldı. Haçlı Seferleri sırasında Avrupalılar tarafından öğrenilerek Batı’ya aktarıldı.
o Barut, 14. asırdan itibaren geliştirilerek ateşli silahlarda kullanılmaya başlandı.
o Barutun ateşli silahlarda ve topla beraber kullanılmasıyla çevresi kuvvetli surlarla çevrili olan kaleler ve şatolar yıkıldı.
o Krallar savaşlarda topu kullanarak derebeylerin şatolarını yıktılar. Böylelikle Orta Çağ’ın idare biçimi olan “derebeylik (feodalite)” biterek yerine kuvvetli krallıklar heyetti.
Kâğıt ve Matbaa
o Orta Çağ başlarında Çinliler ipekten, Türkler pamuktan kâğıt yapmayı biliyorlardı. Kâğıt Türkler aracılığıyla İslam dünyasında dağılmıştı.
o Avrupa’da ipek ve pamuk üretilmediği için kâğıt pahalıya mal oluyordu.
o Haçlı seferleri sırasında Müslümanlardan kâğıt yapmayı öğrenen Avrupalılar, ipek ve pamuk yerine selülozdan kâğıt yapmayı muvaffak oldular. Böylelikle kâğıt ucuzladı ve bollaştı.
o Matbaanın ilkel şeklini Çinliler ve Uygur Türkleri bulmuştu. 15. asırda Jan Gutenberg isimli bir Alman bilgin çağdaş matbaayı buldu (1450).

.....

Matbaanın Geliştirilmesi ve Kağıdın Ucuza Mal Edilmesi ile;
• Avrupa’da bol miktarda kitap basıldı.
• Okuma-yazma oranı yükseldi.
• Avrupa’da düşünce, bilim, kültür ve sanat alanındaki gelişmeler hızlandı.
• Duygu ve düşüncelerdeki gelişmeler neticesi Rönesans ve Reform hareketleri ortaya çıktı.

Pusula
o Pusulayı ilk defa Çinliler buldular. Onlardan Müslümanlara geçti.
o Avrupalılar, pusulayı Haçlı Seferleri sırasında Türk ve Müslümanlardan öğrendiler.
o Pusulanın bulunması ile Avrupalı gemiciler büyük denizlere ve ummanlara açıldılar. Bu da Coğrafi Bulguların yapılmasında tesirli oldu.
o Dünyanın bilinmeyen yerlerine gidildi, yeni ülkeler ve kıtalar keşfedildi.
o Dünya haritası yine çizildi
Bilgi Media & Vikipedi Genel Kültür ve İcatlar Ansiklopedisi

Konu İçi Aramalar

 yeni buluşlar-matbaa kağıt pusula barut ile ilgili kısa yazıbarut kağıt pusula gibi icatlarin avrupadaki etkilerikısaca yeni buluşlarmüslümanların icat ve buluşları vikipediyeni buluşlar ve sonuçlarıyeni çağdaki buluşlaryeni icatlar ve buluşlar 2014yeniçağda buluşlar
Yeniçağda Avrupadaki Yeni İcatlar, Buluşlar ve Sonuçları admin tarafından 27 Ocak 2014 tarihinde , Öğrenci Ders Notları kategorisine eklenmiştir.
    yeni 10
Benzer Konular
Yeniçağda Avrupadaki Yeni İcatlar, Buluşlar ve Sonuçları isimli bu konuyu ;
Google'de Ara
BlogSearch'te Ara
Buzzzy'de Ara
Twitter'da Ara
Bing'te Ara
İletişim

Sende Yorum Yaz